Serwis Edukacyjny

Serwis Edukacyjny

BIBLIOTECZNY SERWIS EDUKACYJNY

Biblioteczny serwis edukacyjny, czyli skarby z lamusa, to pakiet edukacyjny stanowiący zbiór powstałych w ciągu trwającego Roku Kolberga materiałów edukacyjnych, które mogą stanowić pomoc dla nauczycieli, regionalistów, edukatorów i innych zainteresowanych przekazywaniem wiedzy na temat niematerialnego dziedzictwa kultury polskiej. Pakiet zawiera scenariusze wystaw i sześciu warsztatów tanecznych, zestaw 200 pytań i odpowiedzi związanych z folklorem Podbeskidzia oraz przydatne propozycje bibliograficzne dostępne w Książnicy Beskidzkiej.

Do pakietu edukacyjnego powstałego w ramach projektu „Tanecznym krokiem cały rok z Kolbergiem” w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa realizowanego w Książnicy Beskidzkiej włączono trzy konspekty lekcji przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I klasy gimnazjum, stanowiące wprowadzenie do szeroko pojętej edukacji regionalnej, mającej na celu promowanie dziedzictwa kulturowego i umacnianie współpracy między szkołą a biblioteką publiczną, stanowiącą pomost między edukacją zinstytucjonalizowaną a odpłatną ofertą kultury. Autorką jest Joanna Dziemińska – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, mgr historii (specjalizacja – nauczycielska), która w ramach wolontariatu, w oparciu o zbiory Książnicy Beskidzkiej opracowała propozycję edukacyjną dla nauczycieli specjalizujących się w prowadzeniu regionalnej ścieżki międzyprzedmiotowej. Opracowane tematy: Oskar Kolberg – z ludowego skarbca; Rodzina – skarbiec informacji; Święta w ziemiańskim dworze mogą posłużyć za pomoc przy realizacji tematów dotyczących tradycji i obrzędowości w dowolnym miejscu w Polsce. Aby odwołać się do niematerialnego dziedzictwa kulturowego środowiska lokalnego, autorka dodatkowo opracowała scenariusz Biełka – legenda o założeniu miasta Bielska, w oparciu o zapomnianą legendę „Biełka” napisaną przez Władysława Bochenka, opublikowaną w 1963 roku w związku z obchodami 700- lecia miasta Bielska-Białej. Do konspektów dołączono materiały pomocnicze, które mogą być wykorzystane do każdej lekcji i służyć jako pomoc przy powtarzaniu i utrwalaniu nowego materiału. Natomiast ankiety, według koncepcji autorki, to zadanie domowe motywujące uczniów do zainteresowania się tradycją i losami własnej rodziny. Wypełnione przez uczniów ankiety dla nauczycieli mogą stanowić ciekawy materiał etnograficzny do dalszej, zarówno wspólnej z uczniami, jak i indywidualnej analizy i pracy.

Pakiet zawiera prezentację bazy wycinków prasowych, które zostały zarchiwizowane i są dostępne w Centrum Wiedzy o Regionie w Książnicy Beskidzkiej. Prezentacja promująca kolekcję znajduje się na stronie omawianego projektu.

Dodatkowo pakiet uzupełnia baza informacyjno-kontaktowa, której celem jest ułatwienie realizacji wybranych tematów zajęć poprzez szybkie dotarcie do specjalistów np. instruktorów tańca, a także propozycja ciekawych stron internetowych związanych tematycznie z folklorem.

Warsztaty taneczne

Warsztaty taneczne

Prezentacja do pobrania kliknij tutaj