Wstęp

Projekt edukacyjny Tanecznym krokiem cały rok z Kolbergiem

Wystawa biograficzna „Oskar Kolberg – z ludowego skarbca” to zaproszenie do poznawania postaci wybitnego Polaka, jego ciekawej biografii, dorobku i spuścizny dziedzictwa kulturowego jaki nam pozostawił. Celem przygotowanej przez nas wystawy było zaprezentowanie Oskara Kolberga i rozpoczęcie tym samym całego cyklu działań podjętych przez pracowników Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych w ramach projektu „Tanecznym krokiem cały rok z Kolbergiem”, w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż wystawy 21 lutego w przeddzień 200. rocznicy urodzin etnografa, muzyka, kompozytora to początek spotkań z kulturą niematerialną. W ramach realizowanego projektu zapraszamy do obejrzenia wystawy biograficznej, polecamy warsztaty taneczne, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Na warsztatach można poznać tańce regionalne i narodowe (szczegóły na stronie Książnicy Beskidzkiej). Dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich proponujemy udział w IV edycji konkursu PrzyStań na Podbeskidziu, tematem przewodnim tej edycji jest taniec ludowy w literaturze i sztuce. Do konkursu można się przygotować korzystając z bibliotecznego serwisu edukacyjnego. Nauczycielom polecamy scenariusze zajęć i bazę informacyjno-kontaktową. W ramach realizowanego projektu zapraszamy na andrzejki, które umilą nam występy Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Cepelia Fil Wilamowice” zdobywcy prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga w 2000 r. Obchody Roku Kolberga zakończy wystawa podsumowująca całoroczne działania.
Oskar Kolberg poświęcił swoje życie dla dokumentacji kultury ludowej. Wierzył bowiem, że Polska będąca w tym czasie pod zaborami odrodzi się dzięki pielęgnowaniu swej rodzimej kultury, której jednym z fundamentów jest ludowa tradycja duchowa. Za poniesiony trud, liczne wyrzeczenia, bezinteresowność i konsekwentne dążenie do celu, etnograf zasłużył na wdzięczność i uznanie, nie tylko Polaków. Dzieło Oskara Kolberga stanowi źródło stale żywej inspiracji dla nowych pokoleń. Jego kolosalna praca – swoiste archiwum i skarbnica wiedzy o naszej przeszłości – zasługuje na dogłębne poznanie, a jego idee dotyczące ożywiania tradycyjnej kultury duchowej – rozwijane. Książnica Beskidzka włącza się w tę ideę poprzez realizację programu edukacji regionalnej „Ojcowski Dom – korzenie kultury”, opracowywanie regionalnej Bibliografii Bielska-Białej i powiatu bielskiego, realizację projektów edukacyjnych w ramach programów ogłaszanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezentację wystaw o tematyce regionalnej oraz udostępnianie zbiorów regionalnych w Centrum Wiedzy o Regionie.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, szczegóły na stronie internetowej biblioteki i w prasie.

OSKAR KOLBERG – Z LUDOWEGO SKARBCA
scenariusz uroczystego otwarcia wystawy
21 lutego 2014 r. godz. 13.00
w Książnicy Beskidzkiej

1. Powitanie gości, słowo wstępne – Dyrektor Bogdan Kocurek
2. Przeczytanie fragmentu listu O. Kolberga do J.I. Kraszewskiego z 1857 r.
3. Otwarcie wystawy – twórca ludowy pan Józef Szypuła

Józef Szypuła wraz z żoną Rozalią zostali uhonorowani w 2005 r. prestiżową w dziedzinie sztuki ludowej Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
4. Oprowadzenie po wystawie – starszy kustosz Dorota Czyż
5. Zaprezentowanie wystawy gościom
6. Zakończenie zwiedzania wystawy
7. Zaproszenie na poczęstunek
8. Zakończenie uroczystości

Przygotowanie utworu muzycznego. Sprzęt odtwarzający.