Zaproszenie

Książnica Beskidzka

zaprasza

DZIECI,  MŁODZIEŻ, DOROSŁYCH, NAUCZYCIELI Z UCZNIAMI

do udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym

„Z ludowego skarbca – tańczyć może każdy”

Prowadzenie warsztatów: koordynator projektu Jolanta Rakowska
instruktorka tańca ludowego Marta  Płaska

Warsztaty odbywać się będą w sali konferencyjnej Książnicy Beskidzkiej (Bielsko-Biała,    ul. Słowackiego 17a)

Zgłoszenia grup zorganizowanych i indywidualnych osób zainteresowanych udziałem w warsztatach przyjmowane będą od marca do października 2014 r. (do wyczerpania limitu miejsc).

Szczegółowa informacja i zapisy:

koordynator projektu Jolanta Rakowska Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Zbiorów Regionalnych

33 82 282 21 w. 264,

region-ib@ksiaznica-beskidzka.finn.pl

Realizacja w ramach projektu Tanecznym krokiem cały rok z Kolbergiem, w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa. Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OSKAR KOLBERG
1814-1890
ETNOGRAF, FOLKLORYSTA, MUZYK, KOMPOZYTOR

6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa:

          „Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków”.

OFERTA KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

Wystawa biograficzna „Oskar Kolberg – z ludowego skarbca” to zaproszenie do poznawania postaci wybitnego Polaka, jego ciekawej biografii, dorobku  i spuścizny dziedzictwa kulturowego, jaki nam pozostawił. Celem przygotowanej przez nas wystawy jest zaprezentowanie postaci Kolberga i rozpoczęcie tym samym całego cyklu działań podjętych przez pracowników Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych Książnicy Beskidzkiej w ramach projektu „Tanecznym krokiem cały rok z Kolbergiem” w ramach programu Kolberg 2014 Promesa, dofinansowanego przez Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. Otwarcie wystawy to początek spotkań z dorobkiem Kolberga.  W ramach realizowanego projektu zapraszamy do obejrzenia wystawy biograficznej Oskar Kolberg, polecamy warsztaty taneczne, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Na warsztatach można będzie poznać tańce regionalne i narodowe. Dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich proponujemy również udział w IV edycji konkursu PrzyStań na Podbeskidziu, tematem przewodnim tej edycji będzie „Taniec ludowy w literaturze i sztuce”.
Oprowadzanie po wystawie w Książnicy Beskidzkiej do 10 marca 2014 r. – Dorota Czyż
Wystawę można również wypożyczyć i zaprezentować w szkole !!!

Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze. Wychowywał się w rodzinie inżyniera-geografa. Odebrał staranne wykształcenie, uczęszczał do Liceum Warszawskiego, a następnie  kształcił się w Akademii Handlowej w Berlinie. Wykształcenie muzyczne zdobywał, studiując pod kierunkiem Józefa Elsnera (nauczyciela Fryderyka Chopina). Początkowe zainteresowania Kolberga dotyczyły głównie kariery kompozytorskiej (kontynuował również studia muzyczne w Berlinie). Owocami tego okresu twórczości były mazurki i kujawiaki. Wśród towarzyskiego otoczenia Kolberga znajdowały się najważniejsze ówczesne osobistości reprezentujące środowisko kulturalne Warszawy – Samuel Bogumił Linde (autor słynnego słownika), Mikołaj Chopin (ojciec Fryderyka Chopina) i Kazimierz Brodziński (poeta). Wśród zawodów, które w ciągu całego życia przyszło Kolbergowi wykonywać można wymienić: nauczyciel muzyki, księgowy, urzędnik, kompozytor, etnomuzykolog, etnograf  i folklorysta.

WARSZTATY TAŃCA LUDOWEGO DLA ZORGANIZOWANYCH GRUP SZKOLNYCH

Odbywać się będą w godzinach dopołudniowych (poniedziałki, wtorki, środy)

Zorganizowane grupy pod opieką nauczyciela zapraszamy na warsztaty tańca ludowego. Podczas jednego, 3-godzinnego spotkania można się nauczyć podstawowych kroków i figur, dowolnie wybranego przez grupę polskiego tańca narodowego lub ludowego.
Do wyboru: podniesiony do rangi tańca narodowego: krakowiak, polonez lub kujawiak, albo tańce regionalne charakterystyczne dla Śląska Cieszyńskiego, Górnego Śląska i Beskidu Żywieckiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Przypominamy, że warsztaty będą miały charakter rekreacyjno-edukacyjno. Uczymy grupy liczące do 30 osób.
Koszt warsztatów – bezpłatne.

Warsztaty taneczne to propozycja nauki tańca ludowego lub narodowego. Doskonała okazja do poznawania polskiej tradycji i obyczaju tanecznego. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią i rolą tańca.

UWAGA
Dla gimnazjalistów i licealistów to również możliwość teoretycznego przygotowania się do IV edycji konkursu PrzyStań na Podbeskidziu, który odbędzie się w październiku 2014 r., a którego tematyka dotyczyć będzie tańca ludowego w literaturze i sztuce.
(Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej i Książnicę Beskidzką)
Podajemy przykładowy plan warsztatów  rekreacyjno-edukacyjnych Tańce Śląska Cieszyńskiego

1. Wstęp – wprowadzenie do edukacji regionalnej (prezentacja multimedialna)
2. Strój cieszyński – charakterystyka
3. Rozgrzewka
3. Tańce pojedynczych par
4. Tańce dowolnych grup
5. Tańce o charakterze zabawowym
6. Powtórzenie wszystkich tańców
7. Konkurs – czego się dziś nauczyliśmy?
Warsztaty taneczne poprowadzi Marta Płaska (młoda, ambitna tancerka, instruktor tańca ludowego).

Marta Płaska o sobie:

Nie potrafię wyobrazić sobie życia bez tańca. Mam 23 lata i 19-letni staż taneczny. Swoją przygodę z tańcem zaczęłam w wieku 4 lat w Zespole Pieśni i Tańca „Beskid”. Od 2002 roku jestem tancerką w Zespole Pieśni i Tańca „Bielsko”, z którym uczestniczyłam w wielu festiwalach folklorystycznych na całym świecie, wielokrotnie występowałam w telewizji, a w 2007 roku zdobyłam Grand Prix na V Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tanecznych „Zatańcz z Nami”. W 2010 roku taneczna pasja zaprowadziła mnie do Nowohuckiego Centrum Kultury gdzie dwa lata później zostałam absolwentką Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z zakresu tańca ludowego. Od września 2013 roku pracuję jako instruktorka tańca w Domu Kultury w Lipniku oraz w Domu Kultury w Olszówce (Bielsko-Biała).